KONCERTY, WARSZTATY MUZYCZNE, WSPÓLNE GRANIE I ŚPIEWANIE
Doświadczenie wspólnego śpiewu i muzykowania w oparciu o lokalne tradycje, żywy przekaz od mistrzów i skarby odnalezione w archiwach. Sztuka interpretacji, improwizacji i poszukiwanie nowych ścieżek dźwiękowych.
# ATOMY. Podróż w krainę dźwięku. Spektakl muzyczny.
muzyka: Maciej Kudłacik, Mirosław Ładoś, Marek Teśluk
obraz: Regina Pazdur
Kasztel, sala balowa, 1 piętro, godz. 11.00
# Krag łemkowskich pieśni. Śpiewanie i muzykowanie z Werchowyną.
Prowadzenie: Aneta Mazurkiewicz i Jakub Urlich
Kasztel, sala balowa, 1 piętro, godz. 12.30
# Muzykowanie z HrayBery. Warsztaty instrumentalne tańców z pogranicza polsko-ukraińskiego.
Kapela HrayBery (Przemyśl) w składzie: Maksym Nakonieczny – pierwsze skrzypce, Serhii Postolnikov – cymbały,
Marta Bodnar – sekund, Severyn Danyleiko – basy, Agata Weber – bęben obręczowy, baraban
Kasztel, sala balowa, 1 piętro, godz. 14.00
# Sejmik lirniczy. Nauka wzajemna melodii do tańca i śpiewania.
Prowadzenie: Przemysław Kwiatkowski
Kasztel, sala ekspozycyjna, parter, godz. 15.00
# Antywarsztat. Pieśni zalotne, miłosne i okolicznościowe z centrum dawnej polsko-rusko-żydowskiej Galicji.
Paweł Iwan (Jarosław)
Kasztel, sala balowa, 1 piętro, godz. 15.30
# Fiesta en Maria. Koncert autorskich kompozycji gitarowych inspirowanych muzyką hiszpańską, jazzem i bluesem.
Marek Zgaiński
Kasztel, sala ekspozycyjna, parter, godz. 16.30
Ps. Wybierając się na warsztat, zabierz instrument, na którym grasz. Przyłącz się do wspólnego muzykowania.
ATOMY. Podróż w krainę dźwięku. Spektakl muzyczny
muzyka: Maciej Kudłacik, Mirosław Ładoś, Marek Teśluk obraz: Regina Pazdur Autorska muzyka eksperymentalna i improwizacyjna. Artystyczna podróż w krainę dźwięku. Spektakl muzyczny połączony z obrazami i prezentacją fotografii archiwalnych z zasobów Fundacji Memo. Maciej Kudłacik – multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor, poeta, autor tekstów, współtwórca grupy Czerwie, producent muzyczny, animator wydarzeń kulturalnych, właściciel studia nagrań. Stypendysta Ministra […] …
Krąg łemkowskich pieśni. Werchowyna
Prowadzenie Aneta Mazurkiewicz, Jakub Urlich Spotkanie z zespołem Werchowyna, który zagra i zaśpiewa dawne łemkowskie piosenki. Członkowie zaprezentują swoje instrumentarium specyficzne dla tego repertuaru: cymbały, skrzypce, basy, mandolinę, sopiłkę, bęben i akordeon. Opowiedzą też o samych pieśniach, a uczestnicy spotkania będą mogli wspólnie pośpiewać z zespołem. Werchowyna to zespół grający nieprzerwanie już od ponad 30 […] …
Gramy z HrayBery melodie z pogranicza polsko-ukraińskiego.
Nauka i wspólne granie melodii tanecznych z okolic Przemyśla, Sanoka i Lwowa. Nauka grania melodii i akompaniamentu. Grupa HrayBery przywraca do życia zapomnianą muzykę powstałą na styku dwóch kultur – polskiej i ukraińskiej. Ich repertuar to przede wszystkim utwory taneczne (kozaki, kołomyjki, mazurki, polki i walce) zrekonstruowane na podstawie archiwalnych źródeł: nut oraz nagrań audio. […] …
Sejmik lirniczy. Nauka wzajemna pieśni i melodii
Zgromadzenie lirników i miłośników lir korbowych. Nauka wzajemna melodii do tańca i śpiewania. Na terenach dawnej Rzeczypospolitej i Rusi sejmiki lirnicze były spotkaniami lirników, podczas których uczestnicy wspólnie muzykowali, wymieniali się historiami, pieśniami i melodiami. Sejmik poprowadzi Przemysław Kwiatkowski – informatyk z zawodu, dziad lirnik Lach z wyboru. Miłośnik kultury rusińskiej – starych pieśni i […] …
Antywarsztat. Pieśni zalotne, miłosne i okolicznościowe z centrum dawnej polsko-rusko-żydowskiej Galicji.
Pieśni zalotne, miłosne, rekruckie i okolicznościowe z centrum dawnej polsko-rusko-żydowskiej Galicji-Galilei, zwłaszcza z Pogórza Dynowskiego i Przemyskiego. Kraina to biedna i trudna do uprawy, za to usiana wioskami i siedliskami rozłożonymi w urokliwych zakolach Sanu, w których wciąż jeszcze wspominają dziadków-śpiewaków i muzykantów. Antywarsztat: jak w nauce języka można ćwiczyć dykcję, tak w śpiewie można […] …
Fiesta en Maria. Koncert autorskich kompozycji gitarowych inspirowanych muzyką hiszpańską, jazzem i bluesem.
Koncert autorskich kompozycji inspirowanych muzyką hiszpańską, jazzem i bluesem, przeplatanych opowieściami z historii lutnictwa i osobistymi doświadczeniami autora. Marek Zgaiński, Olszyna Lubańska/Maria de la Salut (Majorka/ Hiszpania), pisarz, lutnik, kompozytor i wykonawca muzyki gitarowej. Po latach napraw i rekonstrukcji starych instrumentów postanowił wykorzystać zdobyte doświadczenie i tworzyć gitary bezpośrednio odwołujące się do tradycji XIX wiecznego […] …