Skip to content

Antywarsztat. Pieśni zalotne, miłosne i okolicznościowe z centrum dawnej polsko-rusko-żydowskiej Galicji.

Pieśni zalotne, miłosne, rekruckie i okolicznościowe z centrum dawnej polsko-rusko-żydowskiej Galicji-Galilei, zwłaszcza z Pogórza Dynowskiego i Przemyskiego. Kraina to biedna i trudna do uprawy, za to usiana wioskami i siedliskami rozłożonymi w urokliwych zakolach Sanu, w których wciąż jeszcze wspominają dziadków-śpiewaków i muzykantów.

Antywarsztat: jak w nauce języka można ćwiczyć dykcję, tak w śpiewie można pracować nad emisją głosu i jego barwą – jednak najważniejsza pozostaje treść i emocje, które śpiewem przekazujemy. Klasycznie kształcony wokalista po przyjeździe do wiejskiego śpiewaka rozkłada ręce – do takiego śpiewania akademicka wiedza się nie przydaje: czasem trzeba śpiewać za wysoko, czasem nieczysto(!), czasem spiąć gardło. Dlatego, zamiast analizować techniczne aspekty, zanurzymy się w samym śpiewie – tak jak od wieków uczono się śpiewać na wsi: spędzając wspólnie czas ze śpiewem.

Paweł Iwan – kolędnik, śpiewak, tancerz i cymbalista. Urodzony w Ustrzykach Dolnych, wychował się w Jarosławiu. Od 2004 roku pracuje (a od 2012 roku przewodzi) w Stowarzyszeniu “Muzyka Dawna w Jarosławiu”, organizując m.in. Festiwal “Pieśń Naszych Korzeni”, gdzie poznawał i uczył się muzyki dawnej w najlepszych wykonaniach (m.in. Jordi Savall, Marcel Peres, Benjamin Bagby, Micrologus, Graindelavoix). Na festiwalu poznał również polską muzykę tradycyjną w wykonaniu m.in. Witka Brody, Janusza Prusinowskiego i Adama Struga. Od 2012 roku w Krakowie, śpiewając najpierw z zespołem Perfugium, następnie (gościnnie) z zespołem Jerycho wydał łącznie 7 płyt z szerokim repertuarem wokalnej muzyki dawnej. Od 2014 roku, zainspirowany muzycznymi tradycjami rodzimego Podkarpacia gra na cymbałach, tańczy i śpiewa w zespołach Kapela z Innej Struny, Tadirindum, KBB, Pokrzyk, Kapela Ozimkowicza, Hajda Banda/Гайда Банда, C.K. Kapela – z którymi zdobywał m.in. wyróżnienia i nagrody w konkursach Nowa Tradycja i Stara Tradycja i występował na wielu festiwalach (m.in. Wszystkie Mazurki Świata, Rozstaje, Folkowisko, EtnoBaltica). Występuje również gościnnie z zespołami Iskierczanie (Dębica), Kapela Brodów, Kapela Serhija Ochrymczuka i Krajka/Крайка (Przemyśl). Współzałożyciel męskiej grupy śpiewaczej “Bractwo Różanego Wianka” oraz “Śpiewaków z Przemyskiego” – obie grupy specjalizują się w odtwarzaniu i wykonywaniu tradycyjnych pieśni Podkarpacia, współpracując m.in. z posiadającym obszerne zbiory etnograficzne Bartoszem Gałązką (które są zresztą systematycznie publikowane przez Stowarzyszenie “Muzyka Dawna w Jarosławiu”). Najbardziej ceni sobie muzykowanie w naturalnym dla muzyki tradycyjnej kontekście – religijnym (śpiewając w kościołach i na nabożeństwach) lub tanecznym (grając, śpiewając i tańcząc na potańcówkach). W 2020 rozpoczął cykl Ekskursyja Cudowna w Kolędy Podkarpacia, nagrywając (do tej pory) ponad 100 odcinków (cztery sezony) z kolędami z Pogórza Dynowskiego (okolice Babic) oraz Pogórza Przemyskiego (Kuźmina, okolice Nehrybki, okolice Jodłówki), odtwarzając przy tym emisję głosu, której nauczył się od swojej babci, zamieszkałej na dawnej Bojkowszczyźnie.

Galicyjskie Targowisko Instrumentów-zdjęcia-Kasztel w Szymbarku 8.06.2024-fot Barbara Zasowska (127)
Galicyjskie Targowisko Instrumentów-zdjęcia-Kasztel w Szymbarku 8.06.2024-fot Barbara Zasowska (126)

Data

cze 08 2024
Zakończone!

Czas

15:30 - 16:30

Lokalizacja

Kasztel w Szymbarku – Sala balowa
J3CV+8X Szymbark k Gorlic
Strona WWW
https://muzeum.gorlice.pl/oddzialy-muzeum/osrodek-konferencyjno-wystawienniczy-kasztel-w-szymbarku

Organizator

Fundacja Inicjatyw Twórczych - Targowisko Instrumentów
Email
targowiskoinstrumentow@gmail.com
pokaż
ukryj
Skip to content