TAŃCE I MUZYKA BESKIDU ŻYWIECKIEGO
Kapela Dudy Skrzypce
Marta Matuszna – śpiewaczka i skrzypaczka z Lalik, Rafał Bałaś – dudy
Kapela Blachury i Ficka
Marcin Blachura – skrzypce, Przemek Ficek – dudy
Tańce Beskidu Żywieckiego takie jak: koń, hajduk, sarna, obyrtka poprowadzi Marta Słowik-Bałaś. Zagrają dwie zaprzyjaźnione kapele, które współtworzą też zespół Skład Niearchaiczny.
“Muzyka Beskidu Żywieckiego w swojej najbardziej archaicznej postaci w niczym nie przypominała tego, co słyszymy dziś w góralskich karczmach. Jej swobodna, improwizowana forma była odzwierciedleniem góralskiej duszy. Kapela złożona z dudziarza i skrzypka potrafiła grać bez przerwy na trwającym kilka dni weselu, a żadna melodia nie została zagrana dwa razy tak samo. Do niedawna działała jedna taka kapela – bracia Byrtkowie z Pewli Wielkiej. Nikt już nie zagra tak jak oni, ale jest paru takich, co próbują.”
Kapelę Dudy Skrzypce – współtworzą Marta Matuszna i Rafał Bałaś. Archaiczna muzyka Beskidu Żywieckiego. Marta Matuszna to śpiewaczka i skrzypaczka z Lalik. Od lat pracuje w Fundacji Braci Golec, ucząc gry na skrzypcach i śpiewu tradycyjnego w charakterze Górali Beskidu Żywieckiego. Miłością do muzyki góralskiej niewątpliwie zaraziła ją babcia, która była jej pierwszym i najważniejszym nauczycielem oraz Rafał Bałaś. Koordynator Fundacji Braci Golec, instruktor gry na basach, kontrabasie, instrumentach pasterskich i dudach; muzyk, nauczyciel, organizator z pasją. Od najmłodszych lat uczył się gry na instrumentach ludowych – piszczałkach, fujarkach, dudach, rogach. Jest kontrabasistą w zespołach “Skład Niearchaiczny” i “Besquidians”. Zajmuje się również budową instrumentów ludowych, w szczególności dud żywieckich. Biegacz górski i ski-alpinista. Oboje współtworzą inicjatywę Czyste Beskidy.
Kapelę Ficek Blachura współtworzy dwóch przyjaciół Przemek Ficek i Marcin Blachura – muzycy i budowniczy instrumentów ludowych, na co dzień toczący boje o ożywianie tradycji dudziarskich na Żywiecczyźnie. Jak przystało na prawdziwych pasjonatów, sięgają do najstarszych pieśni i melodii z okolic Jeleśni, inspirując się muzykowaniem kapeli Byrtków z Pewli Wielkiej, Mieczysława Kamińskiego z Przyborowa czy zespołu Romanka z Sopotni Małej. Nie jest to muzyka ani lekka, ani łatwa, ale bez wątpienia bardzo przyjemna.