Oprowadzenie po wystawie „Lira jak malowana. Lutnictwo, malarstwo, fotografia”
„Lira jak malowana. Lutnictwo, malarstwo, fotografia”
Katarzyna Bednarz (Kobylanka)
Wystawa fotografii inspirowanych malarstwem historycznym. Efekt działań realizowanych od 2022 roku, których pomysłodawcą i twórcą jest Katarzyna Bednarz. Celem wystawy jest ukazanie bogactwa artystycznego i historycznego ukrytego w dziełach malarskich dawnych mistrzów przedstawiających postaci z lirami korbowymi. Analiza takich obrazów umożliwia prześledzenie przemian liry korbowej w szerokim kontekście historycznym całej Europy, a także może stać się nieocenionym źródłem inspiracji dla współczesnych twórców instrumentów.
Podstawowym źródłem prezentowanych na wystawie fotografii jest malarstwo dawnych mistrzów odnalezione w książkach, filmach, muzeach i internecie. Na większości zgromadzonych fotografii można zobaczyć bogato zdobione instrumenty barokowe pochodzące z Francji – ulubione modele autorki projektu. Pierwszymi bohaterkami fotograficznych portretów z lirami były kobiety. Kolejna sesja dedykowana była mężczyznom. Stroje do sesji zdjęciowych początkowo użyczała Maria Molenda z Fundacji Nomina Rosae z Nowego Sącza. Obecnie stroje wypożyczane są z Teatru Witkacego w Zakopanem dzięki uprzejmości Jolanty Solskiej.
Działania cieszą się dużą aprobatą wśród młodszych i starszych odbiorców. Do przedsięwzięcia zaproszone zostały osoby z okolic autorki, które nie zajmują się na co dzień modelingiem. Główną fotografką, z którą najdłużej współpracuje Katarzyna Bednarz jest Beata Biegun.
Katarzyna Bednarz (Kobylanka) na co dzień zajmuje się budową lir korbowych w oparciu o historyczne modele. Interesuje się również malarstwem i historią lir wytwarzanych w Polsce
i całej Europie.