
Regina Pazdur – ZADBAJ O SWOJE DOMOWE ARCHIWUM
Większość z nas posiada stare fotografie, różnego rodzaju dokumenty bądź inne pamiątki z przeszłości. To cenne przedmioty, które świadczą nie tylko o naszej historii, ale i tych, którzy już odeszli. Jestem etnolożką i archiwistką społeczną – zapraszam do rozmowy. Nasze spotkanie może stać się okazją do poznania „od kuchni” pracy archiwisty społecznego i może być inspiracją do uporządkowania, opisania i zabezpieczenia osobistych zbiorów i domowych pamiątek na kolejne długie lata.
Na stoisku zaprezentujemy również wydawnictwa Fundacji „Memo”, w tym te dotyczące tańców narodowych oraz wydanych w ramach serii wydawniczej „Biblioteka Archiwum Gminy Andrychów”.
Regina Pazdur – etnolożka, pedagożka, archiwistka społeczna. Współzałożycielka Archiwum Nowicy Przysłup i Archiwum Gminy Andrychów. Prowadzi etnograficzne badania terenowe dotyczące dziedzictwa kulturowego w Beskidzie Niskim i Beskidzie Małym. Specjalizuje się w łyżkarstwie na Łemkowszczyźnie (lyzkarstwo.pl). Autorka publikacji naukowych i filmów etnograficznych. W ramach projektu „Memofonia” z pasją zajmuje się tworzeniem filmów powstałych w wyniku kompilacji różnorodnych materiałów archiwalnych.
Fundacja MEMO
Prowadzi dwa archiwa społeczne: jedno w Beskidzie Niskim (Archiwum Nowicy-Przysłup) i drugie w Beskidzie Małym (Archiwum Gminy Andrychów). Gromadzone są tam nagrania historii mówionej mieszkańców i mieszkanek a także archiwalne fotografie i dokumenty. Poza prowadzeniem archiwów, Fundacja zajmuje się popularyzowaniem wiedzy na temat tańców narodowych i muzyki ludowej (czemu służy np. seria wydawnicza książkowa i płytowa) ale także badaniem i dokumentowaniem ginących zawodów (głównie łyżkarstwa ale także szewstwa, parasolnictwa, garncarstwa czy pisankarstwa).
Regina Pazdur, Fundacja „Memo” – Archiwum Nowica-Przysłup,
Archiwum Gminy Andrychów.