PREZENTACJE i WYKŁADY TEMATYCZNE
Opowieści o niezwykłych lutnikach, ich pasji i kunszcie. Prezentacje działań artystycznych, wytwórczych, badawczych i archiwizacyjnych związanych ze sztuką tworzenia instrumentów i muzykowaniem. Tradycje i innowacje, instrumenty eksperymentalne, historie rekonstrukcji instrumentów zapomnianych.
# Brzmienie liry! Jak to ogarnąć?
Stanisław Nogaj, Brzozów
Kasztel, sala ekspozycyjna, parter, godz. 11.00
# Pamiątka po przodkach. Polskie lutnictwo końca XIX i początków XX w.
Katarzyna Bednarz, Kobylanka
Dworek, godz. 11.30
# Skarby z szuflady – fotografie, dokumenty, śpiewniki, pamiętniki. Wprowadzenie w archiwistykę społeczną.
Regina Pazdur, Fundacja “Memo”, Nowica, Andrychów
Dworek, godz. 13.00
# Lira korbowa (coraz bardziej) polska
Paweł Płoskoń, Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach
Kasztel, sala ekspozycyjna, parter, godz. 13.00
# Opowieść o staropolskiej szkole lutniczej rodów Grobliczów i Dankwartów.
Piotr Kowalcze, Chabówka
Dworek, godz. 14.30
# O tym, jak fidel klawiszowa została szwedzką nyckelharpą, a 100 lat później pojawiła się w polskich klubach.
Monika Sobolewska i Piotr Nowak, Kraków
Dworek, godz. 16.00
# Oprowadzenie po wystawie „Lira jak malowana. Lutnictwo, malarstwo, fotografia”
Autorka wystawy Katarzyna Bednarz, Kobylanka
Kasztel, 1 piętro, godz. 16.50
08 czerwca 2024
Nieważne czy jesteś początkującym lirnikiem, czy masz już spore doświadczenie z graniem na lirze. Jeśli Twoja lira nie jest dobrze przygotowana do gry, szykują się kłopoty! Zapraszam na warsztaty z obsługi liry. Odpowiem m. in. na takie pytania: – jak poprawnie ustawić lirę, – jak właściwie nałożyć watkę i kalafonię, – jakie wybrać struny, – […] …
J3CV+8X Szymbark k Gorlic
Pokaż szczegóły
08 czerwca 2024
Wprowadzenie w historię polskiego lutnictwa przełomu XIX i XX wieku. Opowieść o tym, jak i z czego tworzono instrumenty smyczkowe i jak radzono sobie z ich budowaniem w niespokojnych i trudnych czasach. Lutnicy działali nawet w czasie wojny, powinniśmy o nich pamiętać! Stanisław Wyżykowski i Stanisław Szajna. Zdjęcie z archiwum Muzeum Ziemi Bieckiej. Katarzyna Bednarz […] …
Pokaż szczegóły
08 czerwca 2024
Spotkanie wprowadzające w tematykę archiwistyki społecznej, podczas którego dowiesz się jak ocalić od zapomnienia ważne – z perspektywy osobistej – pamiątki, historie i wspomnienia, także te związane z rodzinnym i sąsiedzkim świętowaniem i muzykowaniem (graniem, tańczeniem, śpiewaniem). Krótko mówiąc, będzie o tym: – czym jest archiwistyka społeczna i jak w prosty sposób założyć archiwum społeczne; […] …
Pokaż szczegóły
08 czerwca 2024
Podczas warsztatu przybliżę uczestnikom rys historyczny instrumentu i jego rolę w kulturze polskiej. Zaprezentuję możliwości współczesnej liry korbowej oraz pokażę, w jaki sposób instrument ten może się szeroko wpisywać w idiom polskiej muzyki tradycyjnej dzisiaj. Lira zagra nam muzykę Polski centralnej, Pomorza i Podkarpacia oraz jeden wyjątkowy, podwójnie transgresyjny mazurek… Paweł Płoskoń – lirnik, kompozytor, […] …
J3CV+8X Szymbark k Gorlic
Pokaż szczegóły
08 czerwca 2024
Zgłębianie tajników staropolskiej sztuki lutniczej. Prezentacja poświęcona twórczości dwóch staropolskich rodów lutniczych: Grobliczów i Dankwartów, działających w dawnej Rzeczpospolitej w XVII i XVIII w. Zapoznanie z życiem i twórczością znakomitych przedstawicieli tych rodów na podstawie zapisów odnalezionych w archiwach, zachowanych instrumentów i karteczek rozpoznawczych znajdujących się w ich wnętrzach. Omówienie twórczości, cech charakterystycznych stylu, drewna […] …
Pokaż szczegóły
08 czerwca 2024
W krótkiej gawędzie przedstawimy ciekawą drogę po Europie, jaką pokonał instrument znany dziś jako nyckelharpa. Zaprezentujemy też instrumenty z naszej pracowni, które czerpią ze szwedzkiej tradycji, ale wzbogacone zostały o wiele własnych rozwiązań. Celem prezentacji jest pokazanie, że nyckelharpa jest instrumentem żywym, którego nie warto zamykać w skansenie, a którego złożona konstrukcja ma duży potencjał […] …
Pokaż szczegóły
08 czerwca 2024
„Lira jak malowana. Lutnictwo, malarstwo, fotografia” Katarzyna Bednarz (Kobylanka) Wystawa fotografii inspirowanych malarstwem historycznym. Efekt działań realizowanych od 2022 roku, których pomysłodawcą i twórcą jest Katarzyna Bednarz. Celem wystawy jest ukazanie bogactwa artystycznego i historycznego ukrytego w dziełach malarskich dawnych mistrzów przedstawiających postaci z lirami korbowymi. Analiza takich obrazów umożliwia prześledzenie przemian liry korbowej w […] …
J3CV+8X Szymbark k Gorlic
Pokaż szczegóły
Nie odnaleziono wydarzeń!