Skip to content

Skarby z szuflady – fotografie, dokumenty, śpiewniki, pamiętniki. Wprowadzenie w archiwistykę społeczną.

Spotkanie wprowadzające w tematykę archiwistyki społecznej, podczas którego dowiesz się, jak ocalić od zapomnienia ważne – z perspektywy osobistej – pamiątki, historie i wspomnienia, także te związane z rodzinnym i sąsiedzkim świętowaniem i muzykowaniem (graniem, tańczeniem, śpiewaniem). Krótko mówiąc, będzie o tym:
– czym jest archiwistyka społeczna i jak w prosty sposób założyć archiwum społeczne;
– na co zwracać uwagę podczas tworzenia zasobu archiwum tj. pozyskiwania, gromadzenia, przechowywania i udostępniania archiwaliów (np. fotografii, dokumentów, nagrań) oraz przeprowadzania wywiadów;
– gdzie pozyskiwać środki finansowe na prowadzenie społecznych archiwów.

Regina Pazdur – etnolożka, pedagożka, archiwistka społeczna. Członkini m.in. Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i zarządu Fundacji „Memo”. Prowadzi długoletnie etnograficzne badania terenowe w Gminie Uście Gorlickie i Gminie Andrychów, gdzie założyła dwa Archiwa Społeczne (Archiwum Nowicy-Przysłup www.nowicaprzyslup.pl i Archiwum Gminy Andrychów www.aga.edu.pl) prowadzone przez Fundację „Memo”. Jej zainteresowania badawcze zogniskowane są głównie wokół łyżkarstwa na Łemkowszczyźnie – autorka filmów etnograficznych, publikacji i strony internetowej (www.lyzkarstwo.pl) poświęconych temu rzemiosłu. Jest również autorką filmów, artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących m.in. twórczości ludowej i edukacji międzykulturowej i wychowania do nadziei. Wielokrotna stypendystka MKIDN, Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”
i Gminy Andrychów.

Data

maj 29 2024
Zakończone!

Czas

11:30 - 13:00

Lokalizacja

Kasztel w Szymbarku – Sala Ekspozycyjna
J3CV+8X Szymbark k Gorlic
Strona WWW
https://muzeum.gorlice.pl/oddzialy-muzeum/osrodek-konferencyjno-wystawienniczy-kasztel-w-szymbarku

Organizator

Fundacja Inicjatyw Twórczych - Targowisko Instrumentów
Email
targowiskoinstrumentow@gmail.com
Skip to content