Skip to content

PREZENTACJE i WYKŁADY TEMATYCZNE

Opowieści o niezwykłych lutnikach, ich pasji i kunszcie. Prezentacje działań artystycznych, wytwórczych, badawczych i archiwizacyjnych związanych ze sztuką tworzenia instrumentów i muzykowaniem. Tradycje i innowacje, instrumenty eksperymentalne, historie rekonstrukcji instrumentów zapomnianych. 

 

# Brzmienie liry! Jak to ogarnąć?
Stanisław Nogaj, Brzozów
Kasztel, sala ekspozycyjna, parter, godz. 11.00 

# Pamiątka po przodkach. Polskie lutnictwo końca XIX i początków XX w.
Katarzyna Bednarz, Kobylanka
Dworek, godz. 11.30

# Skarby z szuflady – fotografie, dokumenty, śpiewniki, pamiętniki. Wprowadzenie w archiwistykę społeczną.
Regina Pazdur, Fundacja “Memo”, Nowica, Andrychów
Dworek, godz. 13.00

# Lira korbowa (coraz bardziej) polska
Paweł Płoskoń, Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach
Kasztel, sala ekspozycyjna, parter, godz. 13.00 

# Opowieść o staropolskiej szkole lutniczej rodów Grobliczów i Dankwartów.
Piotr Kowalcze, Chabówka
Dworek, godz. 14.30

# O tym, jak fidel klawiszowa została szwedzką nyckelharpą, a 100 lat później pojawiła się w polskich klubach.
Monika Sobolewska i Piotr Nowak, Kraków
Dworek, godz. 16.00

# Oprowadzenie po wystawie „Lira jak malowana. Lutnictwo, malarstwo, fotografia”
Autorka wystawy Katarzyna Bednarz, Kobylanka
Kasztel, 1 piętro, godz. 16.50 

08 czerwca 2024

Brzmienie liry! Jak to ogarnąć?

Nieważne czy jesteś początkującym lirnikiem, czy masz już spore doświadczenie z graniem na lirze. Jeśli Twoja lira nie jest dobrze przygotowana do gry, szykują się kłopoty! Zapraszam na warsztaty z obsługi liry. Odpowiem m. in. na takie pytania: – jak poprawnie ustawić lirę, – jak właściwie nałożyć watkę i kalafonię, – jakie wybrać struny, – […] …

11:0012:30
J3CV+8X Szymbark k Gorlic
Pokaż szczegóły
08 czerwca 2024

Pamiątka po przodkach. Polskie lutnictwo końca XIX i początków XX wieku.

Wprowadzenie w historię polskiego lutnictwa przełomu XIX i XX wieku. Opowieść o tym, jak i z czego tworzono instrumenty smyczkowe i jak radzono sobie z ich budowaniem w niespokojnych i trudnych czasach. Lutnicy działali nawet w czasie wojny, powinniśmy o nich pamiętać! Stanisław Wyżykowski i Stanisław Szajna. Zdjęcie z archiwum Muzeum Ziemi Bieckiej. Katarzyna Bednarz […] …

11:3012:30
38-311 Szymbark
Pokaż szczegóły
08 czerwca 2024

Skarby z szuflady – fotografie, dokumenty, śpiewniki, dzienniki. Wprowadzenie w archiwistykę społeczną.

Spotkanie wprowadzające w tematykę archiwistyki społecznej, podczas którego dowiesz się jak ocalić od zapomnienia ważne – z perspektywy osobistej – pamiątki, historie i wspomnienia, także te związane z rodzinnym i sąsiedzkim świętowaniem i muzykowaniem (graniem, tańczeniem, śpiewaniem). Krótko mówiąc, będzie o tym: – czym jest archiwistyka społeczna i jak w prosty sposób założyć archiwum społeczne; […] …

13:0014:00
38-311 Szymbark
Pokaż szczegóły
08 czerwca 2024

Lira korbowa (coraz bardziej) polska – Paweł Płoskoń

Podczas warsztatu przybliżę uczestnikom rys historyczny instrumentu i jego rolę w kulturze polskiej. Zaprezentuję możliwości współczesnej liry korbowej oraz pokażę, w jaki sposób instrument ten może się szeroko wpisywać w idiom polskiej muzyki tradycyjnej dzisiaj. Lira zagra nam muzykę Polski centralnej, Pomorza i Podkarpacia oraz jeden wyjątkowy, podwójnie transgresyjny mazurek… Paweł Płoskoń – lirnik, kompozytor, […] …

13:0014:00
J3CV+8X Szymbark k Gorlic
Pokaż szczegóły
08 czerwca 2024

Opowieść o staropolskiej szkole lutniczej rodów Grobliczów i Dankwartów

Zgłębianie tajników staropolskiej sztuki lutniczej. Prezentacja poświęcona twórczości dwóch staropolskich rodów lutniczych: Grobliczów i Dankwartów, działających w dawnej Rzeczpospolitej w XVII i XVIII w. Zapoznanie z życiem i twórczością znakomitych przedstawicieli tych rodów na podstawie zapisów odnalezionych w archiwach, zachowanych instrumentów i karteczek rozpoznawczych znajdujących się w ich wnętrzach. Omówienie twórczości, cech charakterystycznych stylu, drewna […] …

14:3015:30
38-311 Szymbark
Pokaż szczegóły
08 czerwca 2024

O tym, jak fidel klawiszowa została szwedzką nyckelharpą, a 100 lat później pojawiła się w polskich klubach.

W krótkiej gawędzie przedstawimy ciekawą drogę po Europie, jaką pokonał instrument znany dziś jako nyckelharpa. Zaprezentujemy też instrumenty z naszej pracowni, które czerpią ze szwedzkiej tradycji, ale wzbogacone zostały o wiele własnych rozwiązań. Celem prezentacji jest pokazanie, że nyckelharpa jest instrumentem żywym, którego nie warto zamykać w skansenie, a którego złożona konstrukcja ma duży potencjał […] …

16:0016:40
38-311 Szymbark
Pokaż szczegóły
08 czerwca 2024

Oprowadzenie po wystawie „Lira jak malowana. Lutnictwo, malarstwo, fotografia”

„Lira jak malowana. Lutnictwo, malarstwo, fotografia” Katarzyna Bednarz (Kobylanka) Wystawa fotografii inspirowanych malarstwem historycznym. Efekt działań realizowanych od 2022 roku, których pomysłodawcą i twórcą jest Katarzyna Bednarz. Celem wystawy jest ukazanie bogactwa artystycznego i historycznego ukrytego w dziełach malarskich dawnych mistrzów przedstawiających postaci z lirami korbowymi. Analiza takich obrazów umożliwia prześledzenie przemian liry korbowej w […] …

16:5017:00
J3CV+8X Szymbark k Gorlic
Pokaż szczegóły
Nie odnaleziono wydarzeń!
pokaż
ukryj
Skip to content